Usługi BHP, Budownictwo

Jakie ubranie dla budowniczego?

Budowa to miejsce dość niebezpieczne, dlatego warto zainwestować w odzież ochronną. Odzież ochronna budowlańca to m.in. kask, spodnie na szelkach, kurtka, czapka, rękawice, T-shirt, obuwie do kostki lub czasami wyższe, gumowce bhp, które przydają się na podmokłych terenach. Dość często używa się kamizelek odblaskowych, przez co staje się przydatnym elementem podczas prac wieczorem, ponieważ wtedy jest najbardziej widoczny i nie ma problemu w ewentualnym zahamowaniu przed kierowcę samochodu lub betoniarki.

Kask zwykle posiada piankę w środku tak aby głowa za mocno cię nie pociła, a także żeby był przepływ powietrza. W razie uderzenia o coś twardego czaszka budowlańca będzie odpowiednio ochroniona, a urazy będą mniejsze. Materiał z tak zwanych ogrodniczek jest wykonany najczęściej z ściśle przędzonej wełny z dodatkiem poliestru, aby nadać sztywność i trwałość danego ubrania, a wełna powoduje, że ubranie jest przewiewne, ale też tak szybko nie ucieka ciepło ciała człowieka. Ogrodniczki często mają kieszonki, gdzie można dać kawałek pianki, przez co kolana nie zostaną obdarte ani nie będzie odcisków przy długiej pracy na klęczkach.

Dla niektórych budowlańców dodatkowo są oni wyposażeni w kurtki przeciwdeszczowe, które zapewniają komfort w pracy w czasie deszczu, a także mają paski materiałów odblaskowych dobrze widocznych, dlatego zapewniają bezpieczeństwo, jak i za pomocą gumiaków. Do ubrań ochronnych często używa się flanelę, polar, płótno, ortalion, torlen, stylon, a do odzieży jednorazowej – polipropylen, a dodatkowo takie ubranie można podzielić na:

- odzież niepalną
- odzież kwasoodporną
- odzież antyelektrostatyczna
- odzież wodoodporna
- odzież chroniąca przed czynnikami mechanicznymi
- odzież chroniąca przed zimnem
- odzież ostrzegawczą
- ochraniacze konkretnych części ciała (np. głowę, oczy, słuch, stopy itp.)